Skip to content

311 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Jun 4, 2015

Property Information

Block72
Lot5.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,919
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
41%
Improvement Value:$47,700
59%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+2.8%
2024$9,517+3.3%
2023$9,213+0.2%
2022$9,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500

To:

Sq Ft1,919DeedBook 6700, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1952