Skip to content

71 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jun 14, 1995

Property Information

Block730
Lot8.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,948
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
31%
Improvement Value:$81,200
69%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,142+2.8%
2024$13,756+3.3%
2023$13,316+0.2%
2022$13,296+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 4246, Page 196

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 382, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1967