Skip to content

69 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Date
Jun 17, 1994

Property Information

Block730
Lot9.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,893
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
27%
Improvement Value:$93,000
73%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,330+2.8%
2024$14,912+3.3%
2023$14,435+0.2%
2022$14,414+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968