Skip to content

526 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jul 22, 1997

Property Information

Block736
Lot20.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,816
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
47%
Improvement Value:$41,000
53%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,958+2.9%
2024$8,706+3.4%
2023$8,420+0.2%
2022$8,407+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,816DeedBook 4433, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1952