Skip to content

5 Grange CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$207,900
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block737
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,482
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
39%
Improvement Value:$58,100
61%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,393+2.8%
2024$11,081+3.3%
2023$10,727+0.2%
2022$10,711+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$207,900

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 4713, Page 175Recorded11/17/1999

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 4081, Page 42Recorded8/17/1993

Property Sale

Sale
$83,000

Property Built

Built

Year Built: 1954