Skip to content

6 Grange CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block737
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,953
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
32%
Improvement Value:$82,200
68%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,478+2.8%
2024$14,082+3.3%
2023$13,633+0.2%
2022$13,612+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

DeedBook 5153, Page 382Recorded3/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1954