Skip to content

4 Dexter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block738.01
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,934
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
34%
Improvement Value:$72,300
66%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+2.8%
2024$12,833+3.3%
2023$12,423+0.2%
2022$12,404+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967