Skip to content

7 Green Hills RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 30, 1998

Property Information

Block738.01
Lot36.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,580
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
32%
Improvement Value:$80,300
68%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,094+2.8%
2024$13,709+3.3%
2023$13,271+0.2%
2022$13,251+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 4603, Page 110

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 3652, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1968