Skip to content

5 Lisa CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block738.01
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,992
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
34%
Improvement Value:$78,600
66%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,298+2.8%
2024$13,907+6.3%
2023$13,079+0.2%
2022$13,059+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$572,000

To:

DeedBook 18461, Page 1155

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 5826, Page 122Recorded6/7/2007

Property Built

Built

Year Built: 1967