Skip to content

56 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block738.02
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,046
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,700
36%
Improvement Value:$73,200
64%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,674+2.8%
2024$13,300+3.3%
2023$12,875+0.2%
2022$12,856+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

DeedBook 19497, Page 1953

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 5313, Page 837

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 4743, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1960