Skip to content

13 Dexter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block738.02
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,794
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
33%
Improvement Value:$70,500
67%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,629+2.8%
2024$12,284+3.3%
2023$11,892+0.2%
2022$11,874+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,794DeedBook 6258, Page 668

Property Sale

Sale
$152,000

Property Built

Built

Year Built: 1967