Skip to content

5 Dexter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 8, 2001

Property Information

Block738.02
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,988
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
33%
Improvement Value:$74,100
67%
Total Assessment$111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,350+2.8%
2024$12,985+3.3%
2023$12,570+0.2%
2022$12,551+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 4921, Page 363

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4679, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1967