Skip to content

68 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block738.02
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,352
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
35%
Improvement Value:$68,000
65%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,521+2.8%
2024$12,179+3.3%
2023$11,790+0.2%
2022$11,772+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 17208, Page 832Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$54,500

To:

DeedBook 29300, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1960