Skip to content

62 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Nov 24, 2014

Property Information

Block738.02
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,560
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
42%
Improvement Value:$49,000
58%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+2.8%
2024$9,890+3.3%
2023$9,574+0.2%
2022$9,560+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$361,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6640, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1960