Skip to content

67 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Aug 24, 1984

Property Information

Block738.03
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,560
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
41%
Improvement Value:$56,900
59%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,621+2.8%
2024$11,303+3.3%
2023$10,942+0.2%
2022$10,926+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,560

Property Built

Built

Year Built: 1959