Skip to content

6 Heather WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$495,995
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block738.03
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class10
DescriptionCUSTOM COLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,902
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
15%
Improvement Value:$193,800
85%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,467+2.8%
2024$26,717+3.3%
2023$25,864+0.2%
2022$25,825+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,995

To:

Sq Ft4,902DeedBook 5235, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 2003