Skip to content

22 Heather WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 21, 1997

Property Information

Block738.03
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,042
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
17%
Improvement Value:$170,400
83%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,658+2.8%
2024$23,985+3.3%
2023$23,218+0.2%
2022$23,184+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft5,042DeedBook 4401, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1997