Skip to content

26 Heather WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block738.03
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,458
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$154,000
81%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,689+2.8%
2024$22,070+3.3%
2023$21,365+0.2%
2022$21,332+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,458DeedBook 17617, Page 1734

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,458DeedBook 6578, Page 47NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5217, Page 343

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3702, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1988