Skip to content

9 Cook RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block738.03
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,110
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$106,400
75%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,975+2.8%
2024$16,511+3.3%
2023$15,984+0.2%
2022$15,960+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

DeedBook 18390, Page 240

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 4214, Page 797

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3596, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1987