Skip to content

61 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block738.03
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,714
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
32%
Improvement Value:$64,200
68%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,309+2.8%
2024$11,000+3.3%
2023$10,648+0.2%
2022$10,632+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 6410, Page 323NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/18/2012

Property Built

Built

Year Built: 1959