Skip to content

4 Brian RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 20, 2001

Property Information

Block738.04
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,280
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
27%
Improvement Value:$99,500
73%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,267+2.8%
2024$15,822+3.3%
2023$15,317+0.2%
2022$15,294+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 4931, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1966