Skip to content

13 Apple Manor LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block738.04
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,820
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,300
34%
Improvement Value:$73,400
66%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,410+2.8%
2024$13,043+3.3%
2023$12,627+0.2%
2022$12,608+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,500

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 5595, Page 401NU CodeTitle correction (4)Recorded12/12/2005

Property Sale

Sale
$63,590
DeedBook 29180, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1975