Skip to content

34 Dexter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block738.04
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,512
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
28%
Improvement Value:$86,200
72%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,430+2.8%
2024$14,036+3.3%
2023$13,587+0.2%
2022$13,567+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 6707, Page 378Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$217,000

To:

DeedBook 3574, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1970