Skip to content

42 Dexter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Date
Jan 13, 1998

Property Information

Block738.04
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,223
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
36%
Improvement Value:$65,600
64%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+2.8%
2024$11,899+3.3%
2023$11,519+0.2%
2022$11,501+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971