Skip to content

25 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 19, 2016

Property Information

Block738.05
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,536
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
32%
Improvement Value:$67,100
68%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587+2.9%
2024$11,264+1.1%
2023$11,146+0.2%
2022$11,129+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6812, Page 604

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5540, Page 392Recorded8/26/2005

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 5238, Page 218

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4785, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1956