Skip to content

24 Innes RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 13, 1985

Property Information

Block738.05
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,458
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
30%
Improvement Value:$83,700
70%
Total Assessment$120,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,442+2.8%
2024$14,047+3.3%
2023$13,599+0.2%
2022$13,578+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,458

Property Built

Built

Year Built: 1967