Skip to content

33 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2009

Property Information

Block738.05
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,816
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
41%
Improvement Value:$50,700
59%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+2.8%
2024$10,007+3.3%
2023$9,688+0.2%
2022$9,673+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967