Skip to content

6 Rath LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Feb 1, 1979

Property Information

Block738.06
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,250
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
32%
Improvement Value:$92,300
68%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,279+2.8%
2024$15,834+3.3%
2023$15,328+0.2%
2022$15,305+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft2,250DeedBook 3076, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1974