Skip to content

1 Brian RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 10, 2006

Property Information

Block738.06
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,834
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
35%
Improvement Value:$81,200
65%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,994+2.8%
2024$14,585+3.3%
2023$14,119+0.2%
2022$14,097+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 5693, Page 783Recorded7/18/2006

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5003, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1966