Skip to content

18 Rath LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block738.06
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,977
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$107,300
75%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,083+2.8%
2024$16,616+3.3%
2023$16,086+0.2%
2022$16,061+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$626,000

To:

DeedBook 18996, Page 193

Property Sale

Sale
$55,490

To:

DeedBook 28610, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1974