Skip to content

11 Brian RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Date
Mar 9, 1993

Property Information

Block738.06
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,872
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
34%
Improvement Value:$77,500
66%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,094+2.8%
2024$13,709+3.3%
2023$13,271+0.2%
2022$13,251+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974