Skip to content

2 Macintosh CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$404,500
Last Sale Date
Apr 14, 2015

Property Information

Block738.06
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
31%
Improvement Value:$75,700
69%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,266+2.8%
2024$12,903+3.3%
2023$12,491+0.2%
2022$12,472+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$404,500

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6690, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1975