Skip to content

26 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block738.06
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,536
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
36%
Improvement Value:$69,200
64%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,977+2.8%
2024$12,623+12.1%
2023$11,259+0.2%
2022$11,242+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 17462, Page 509

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5237, Page 812

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 4943, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1951