Skip to content

1 Willis CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 19, 2010

Property Information

Block738.07
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,400
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,900
34%
Improvement Value:$73,800
66%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,410+2.8%
2024$13,043+3.3%
2023$12,627+0.2%
2022$12,608+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6231, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1969