Skip to content

8 Willis CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block738.07
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,400
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
31%
Improvement Value:$81,400
69%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,094+2.8%
2024$13,709+3.3%
2023$13,271+0.2%
2022$13,251+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6487, Page 840

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 28320, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1968