Skip to content

4 Willis CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block738.07
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,416
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
29%
Improvement Value:$84,500
71%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,298+2.8%
2024$13,907-3.1%
2023$14,356+0.2%
2022$14,334+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,416DeedBook 17159, Page 549

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 5419, Page 849Recorded12/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1969