Skip to content

4 Green Hills RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Jul 3, 2012

Property Information

Block738.07
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,590
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
28%
Improvement Value:$90,800
72%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,138+2.8%
2024$14,725+3.3%
2023$14,254+0.2%
2022$14,233+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 6365, Page 777

Property Sale

Sale
$531,500

From:

To:

Sq Ft2,590DeedBook 6010, Page 673Recorded12/10/2008

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 4733, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1969