Skip to content

4 Palmer CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block738.07
Lot5.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,370
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
23%
Improvement Value:$128,500
77%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,036+2.8%
2024$19,489+3.3%
2023$18,866+0.2%
2022$18,838+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft3,370DeedBook 5561, Page 813

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3568, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1967