Skip to content

26 Green Hills RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block738.07
Lot8.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,544
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
24%
Improvement Value:$125,000
76%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,736+2.8%
2024$19,197+3.3%
2023$18,584+0.2%
2022$18,556+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,544DeedBook 6748, Page 281

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3966, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1968