Skip to content

2 Scott DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block738.10
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,584
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
30%
Improvement Value:$78,600
70%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,554+2.8%
2024$13,183+3.3%
2023$12,762+0.2%
2022$12,743+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,584DeedBook 17610, Page 1163

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 29140, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1973