Skip to content

89 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block738.10
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,266
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,300
70%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,962+2.8%
2024$13,580+3.3%
2023$13,147+0.2%
2022$13,127+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,266DeedBook 5989, Page 101

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 5508, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1972