Skip to content

4 Rosemary RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 15, 1988

Property Information

Block738.11
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,648
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
29%
Improvement Value:$91,400
71%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,366+2.8%
2024$14,947+3.3%
2023$14,469+0.2%
2022$14,447+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,648DeedBook 3727, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1970