Skip to content

21 Neal DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block738.12
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,648
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
29%
Improvement Value:$92,000
71%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,790+2.8%
2024$14,386+3.3%
2023$13,927+0.2%
2022$13,906+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

To:

DeedBook 19555, Page 1461

Property Sale

Sale
$421,000

From:

To:

Sq Ft2,648DeedBook 6750, Page 617NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970