Skip to content

14 Neal DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$517,500
Last Sale Date
May 11, 2009

Property Information

Block738.13
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,840
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$89,900
72%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,994+2.8%
2024$14,585+3.3%
2023$14,119+1.0%
2022$13,973+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$517,500

To:

Sq Ft2,840DeedBook 6048, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1970