Skip to content

21 Heather WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 2000

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 10, 2000

Property Information

Block738.14
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,607
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
15%
Improvement Value:$199,900
85%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,200+2.8%
2024$27,429+3.3%
2023$26,553+0.2%
2022$26,513+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft5,607DeedBook 4854, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 2000