Skip to content

23 Heather WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$877,500
Last Sale Date
Feb 21, 2007

Property Information

Block738.14
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,595
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
17%
Improvement Value:$175,900
83%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,319+2.8%
2024$24,627+3.3%
2023$23,840+0.2%
2022$23,804+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$877,500

To:

Sq Ft4,595DeedBook 5792, Page 797

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 3694, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1988