Skip to content

11 Melanie MnrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Feb 27, 2022

Property Information

Block738.14
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,360
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
20%
Improvement Value:$142,800
80%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,345+2.8%
2024$20,762+3.3%
2023$20,099+0.2%
2022$20,068+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

DeedBook 18850, Page 712

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 6861, Page 272Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$419,000

To:

DeedBook 4157, Page 895

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3764, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1989