Skip to content

25 Melanie MnrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 17, 1998

Property Information

Block738.14
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,493
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
14%
Improvement Value:$222,400
86%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,901+2.8%
2024$30,057+3.3%
2023$29,097+0.2%
2022$29,053+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft4,493DeedBook 4549, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1998