Skip to content

18 Melanie MnrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$268,500
Last Sale Date
Apr 10, 1995

Property Information

Block738.14
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,771
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
15%
Improvement Value:$196,500
85%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,792+2.8%
2024$27,032+3.3%
2023$26,169+0.2%
2022$26,129+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$268,500

To:

Sq Ft5,771DeedBook 4241, Page 679