Skip to content

8 Melanie MnrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Jul 12, 1993

Property Information

Block738.14
Lot40
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,381
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
17%
Improvement Value:$175,300
83%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,247+2.8%
2024$24,557+3.3%
2023$23,772-8.2%
2022$25,904+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$347,500

To:

Sq Ft5,381DeedBook 4076, Page 176

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3813, Page 741